Co jest lepsze- klimatyzacja czy rekuperacja?
Inwestorzy, którzy obecnie szukają dla siebie komfortowego lokum do życia, często mogą spotkać się z mieszkaniami czy też domami, w których została wykonana wentylacja mechaniczna. Niektórzy błędnie myślą, że wentylacja oznacza tak naprawdę to samo, co klimatyzacja- tymczasem obie te rzeczy znacząco się między sobą różnią. Jedynym ich wspólnym mianownikiem jest to, że ich zadaniem jest dostarczenie do wnętrza budynku powietrza o pożądanych przez nas, odpowiednich parametrach. Klimatyzacja czy nawiew– co jest wobec tego korzystniejsze?
Klimatyzacja czy wentylacja- wybieraj świadomie
Największa różnica pomiędzy klimatyzacją i rekuperacją odnosi się do tego, jakie powietrze jest zużywane do tego, aby w mieszkaniu móc uzyskać odpowiednie jego parametry. W przypadku rekuperacji, mamy do czynienia z wymianą powietrza. Polega to na tym, że całe powietrze z wnętrza mieszkania jest wywiewane do zewnątrz, a świeże powietrze z zewnątrz jest wtłaczane do środka. W przypadku klimatyzacji, cały czas operujemy jednym i tym samym powietrzem- tym, które znajduje się we wnętrzu mieszkania. Zadaniem klimatyzatora jest jednak je odpowiednio uzdatnić, a więc obniżyć jego temperaturę lub podwyższyć, a także dostosować stopień jego wilgotności. Jak więc widać, poprzez zastosowanie rekuperacji możemy osiągnąć zupełnie inny efekt niż w przypadku zastosowania klimatyzacji.
Co wybrać, czyli co sprawdzi się w praktyce?
Ogromną zaletą wentylacji mechanicznej jest to, że przez cały czas jest w stanie dostarczać nam świeże powietrze. Wobec tego, nawet jeśli nie potrzebujemy zmieniać jego parametrów, co do temperatury, możemy korzystać z powietrza dobrej jakości, bez bakterii, wirusów, nagromadzonego dwutlenku węgla, a także innych gazów, które mogłyby być dla naszego zdrowia szkodliwe. W związku z tym widać, że wentylacja sprawdza się przez cały rok. Dodatkowo, dzięki zainstalowanemu gruntowemu wymiennikowi ciepła, powietrze, które wtłaczane jest do budynku może być odpowiednio schładzane w lecie i ocieplane w zimie. Pozwala to na poczynienie oszczędności w kwestii ogrzewania budynku.
Zakres możliwości samej klimatyzacji jest więc mniejszy, ale też częściej jest to tańsza i łatwiejsza w instalacji opcja. Musimy jednak mieć świadomość tego, że każdy klimatyzator trzeba dostosować do wielkości i parametrów pomieszczenia, w którym będzie miał się znaleźć. W przypadku klimatyzacji raczej nie zaznamy świeżego powietrza, ale na pewno odczujemy, jak bardzo komfortowe jest to rozwiązanie w upalne dni w mieszkaniach, które bardzo mocno się nagrzewają i trzymają temperaturę- na przykład na poddaszach. Klimatyzacja może być też świetnym uzupełnieniem wentylacji mechanicznej. Może bowiem dodatkowo schładzać powietrze, jakie zostanie wtłoczone do budynku albo po prostu pozwoli bardziej precyzyjnie ustawić jego parametry. Połączenie tych dwóch możliwości stanowi najbardziej nowoczesne i komfortowe rozwiązanie, jakie obecnie możemy sobie wyobrazić.