Tuleje oraz walce często można spotkać na hali przemysłowej czy produkcyjnej. Stanowią nieodłączne elementy maszyn i nie tylko są bardzo często wykorzystywane, ale nawet warunkują pracę w danej branży. A ponieważ ich zróżnicowanie jest spore, bardzo często firmy decydują się na wykonywanie takich elementów pod indywidualne zamówienie.
Dzięki temu można zyskać produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Takimi zleceniami zajmuje się chociażby firma Hannecard, która specjalizuje się w wyrobach gumowych, a także w przeglądach i regeneracji wałków i wałów. Jednocześnie, możemy tutaj zamówić interesujące nas tuleje. Producent zagwarantuje nam ich wydają eksploatację oraz dopasowanie ich parametrów do naszych potrzeb.
Elementy niezbędne do prawidłowego działania maszyn
Tuleje mogą zostać wykonane na wymiar z różnych materiałów, a dobór odpowiedniego tworzywa nadaje im określonych właściwości. Do wyboru mamy tuleje o kształcie cylindrycznym, a także standardowe tuleje stożkowe. Obok nich dużą popularnością cieszą się tuleje rozprężone oraz poliuretanowe. Wszystkie te rodzaje tulei muszą powstawać w odpowiednim procesie technologicznym, gdzie ważna jest precyzja i specjalistyczna wiedza. Jednocześnie, dobierane materiały muszą mieć odpowiednią jakość, bo to dzięki nim tuleja zyskuje odpowiednie cechy charakterystyczne, do których może zaliczyć chociażby odpowiednie parametry wytrzymałościowe, jej trwałość oraz odporność.
Specjalistyczne tuleje
Wśród specjalistycznych rodzajów tulei z pewnością warto wyróżnić te, które dedykowane są dla przemysłu poligraficznego. Są one niezbędne w procesie druku, pomagają w laminowaniu powierzchni oraz ich uszlachetnianiu. Zazwyczaj są to tuleje rozprężne, standardowo pokrywane elastomerami. Tuleje stożkowe dedykowane są do wklęsłodruku, a do drukowania fleksograficznego stosuje się tuleje cylindryczne. Jeszcze inne techniki są w użytku w momencie, kiedy chcemy zadrukować specjalną powierzchnię- na przykład puszki do napojów. Jak więc widać, każda branża ma swoje cechy charakterystyczne, a więc kluczowe jest dobranie odpowiednich materiałów i elementów maszyn, gdyż one warunkują możliwość wykonywania różnych czynności procesu technologicznego. Obok wyposażenia parku maszynowego w podstawowe jego elementy, konieczna jest również regularna diagnostyka stanu maszyn.